TÜRKMENİSTAN MİLLİ MÜZESİ

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta bulunan müzenin mimarı Can Onay’dır. Türkmenistan’ın beş eyaleti olan Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Merv’i temsilen planda beş adet sergi salonu olacak şekilde alanlar tasarlanmıtır. Merkezinde yine beşli gruplar halinde beş tane kolon grubunun üzerinde yine tarihte kurulan 16 Türk Devletini temsilen 16 dilimli mavi kubbe bulunmaktadır.

Guinness rekorlar kitabına dünyanın desteksiz en uzun bayrak direği olarak giren bayrak direği de yine müzenin girişinde bulunmaktadır. Bayrak direğinden müzeye giden protokol yolunun genişliği İstanbul’un fethine ithafen  14 m 53 cm,giriş merdivenlerinin iki yanındaki duvarların arasındaki mesafe ise Dandanakan savaşının tarihine gönderme yapılarak 10 m 40 cm olarak yapılmıştır.

Merkez binanın her iki tarafında etkinlikler düzenlenebilmesi için iki adet anfitiyatro yapılmıştır. Dış cephe kaplamaları Ünye taşı ve üzerindeki pembe rölyef taşları ile onaltı ton ağırlığındaki muhteşem kapısı da diğer tüm malzemeler gibi Türkiye’den gönderilmiştir.

Tamamı Türk mühendis, mimar ve işçilerinin eseri olan müze Askabat’ın gezilip görülmesi gereken önemli bir merkezi haline gelmiştir.

Resim Galerisi